Sort by

Calvin has logged 58 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Broadway to Cheyenne

Broadway to Cheyenne

1932
×
Read the review Edit this entry  
29
Gamera vs. Guiron

Gamera vs. Guiron

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gamera vs. Viras

Gamera vs. Viras

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Rancher

Phantom Rancher

1940
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
DMX: Don't Try to Understand

DMX: Don't Try to Understand

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cannons

The Cannons

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kurt Vonnegut: Unstuck in Time

Kurt Vonnegut: Unstuck in Time

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Come From Away

Come From Away

2021
×
Edit this entry  
19
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jagged

Jagged

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Our Time

Our Time

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Listening to Kenny G

Listening to Kenny G

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Belfast

Belfast

2021
×
★½
Read the review Edit this entry