Sort by

CalvinLaw has logged 644 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Test Pattern

Test Pattern

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Killing of Kenneth Chamberlain

The Killing of Kenneth Chamberlain

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Same Breath

In the Same Breath

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
To Chiara

To Chiara

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Cop Movie

A Cop Movie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Attica

Attica

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Passing

Passing

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
After Love

After Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wolf

Wolf

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
France

France

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Gagarine

Gagarine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Procession

Procession

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Identifying Features

Identifying Features

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Azor

Azor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zero to Hero

Zero to Hero

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wild Indian

Wild Indian

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
ear for eye

ear for eye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jockey

Jockey

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Finding ʻOhana

Finding ʻOhana

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Violet

Violet

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry