Sort by

CalvinLaw has logged 46 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Virtuoso

The Virtuoso

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Failan

Failan

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Irresistible

Irresistible

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Sparsh

Sparsh

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Belushi

Belushi

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Still Human

Still Human

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boogie

Boogie

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Courier

The Courier

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Made in Hong Kong

Made in Hong Kong

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What Happened With Alain?

What Happened With Alain?

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Banker

The Banker

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Owl and the Pussycat

The Owl and the Pussycat

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Romeo Must Die

Romeo Must Die

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dear Comrades!

Dear Comrades!

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Good Lawyer's Wife

A Good Lawyer's Wife

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Curse of the Golden Flower

Curse of the Golden Flower

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mad World

Mad World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Veteran

Veteran

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nameless Gangster

Nameless Gangster

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry