• Top Gun: Maverick

    ★★★★½

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Eternals

    ★★½

  • Squid Game

    ★★★★½

  • Spencer

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • King Richard

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • In the Heights

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • CODA

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • The Marksman

    ★★

  • Wish Dragon

    ★★½

  • News of the World

    ★★★

  • Burrow

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • The Midnight Sky

    ★½

  • The Prom

  • The Croods: A New Age

    ★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★½

  • The Lego Star Wars Holiday Special

    ★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★½

  • Mank

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★

  • Over the Moon

    ★★½

  • Soul

    ★★★★½

  • The Boys in the Band

    ★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • The War with Grandpa

    ½

  • The New Mutants

  • Tenet

    ★★★★

  • Words on Bathroom Walls

    ★★★½

  • The One and Only Ivan

    ★★★

  • After We Collided

    ½

  • Twins in Paradise

  • If Anything Happens I Love You

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Out

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • Mulan

    ★★½

  • The Way Back

    ★★★½

  • All the Bright Places

    ★½

  • Onward

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½