Sort by

Cam has logged 75 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Breathless

Breathless

1960
×
Edit this entry  
09
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
13th

13th

2016
×
Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
Edit this entry  
15
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Great Hack

The Great Hack

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Edit this entry  
28
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
United 93

United 93

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Miracle

Miracle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry