Sort by

Camden has logged 349 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
17
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
17
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bruised

Bruised

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Croupier

Croupier

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Edit this entry  
24
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
19
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★
Edit this entry  
07
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry