Sort by

Camden has logged 50 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Day & Night

Day & Night

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
25
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
Tiger

Tiger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Glass

Glass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Mickey's PhilharMagic

Mickey's PhilharMagic

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Vacation Fun

Vacation Fun

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Feast

Feast

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Piper

Piper

2016
×
Edit this entry  
11
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tony Parker: The Final Shot

Tony Parker: The Final Shot

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
06
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
Life in a Year

Life in a Year

2020
×
★½
Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Edit this entry  
03
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
Read the review Edit this entry  
03
SHOP: A Pop Opera

SHOP: A Pop Opera

2019
×
Edit this entry  
03
Twins in Paradise

Twins in Paradise

2020
×
Edit this entry  
03
Thin Watermelon

Thin Watermelon

×
Edit this entry  
03
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
Edit this entry  
03
Watching Grass Grow

Watching Grass Grow

2005
×
★★½
Edit this entry  
03
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
½
Edit this entry  
01
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Edit this entry