RSS feed for Jeremy
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
01
I Married a Strange Person!

I Married a Strange Person!

1997
×
★★★
Edit this entry  
30
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★
Edit this entry  
25
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Edit this entry  
24
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Edit this entry  
24
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Things

Things

1989
×
Edit this entry  
10
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
02
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
29
Things

Things

1989
×
Edit this entry  
28
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★½
Edit this entry  
25
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Edit this entry  
24
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★
Edit this entry  
22
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Edit this entry  
14
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cool as Ice

Cool as Ice

1991
×
★½
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Epic of Everest

The Epic of Everest

1924
×
★★★
Edit this entry  
02
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Edit this entry  
31
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★
Edit this entry  
31
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★½
Edit this entry  
22
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
Edit this entry  
19
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
Extraction

Extraction

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
13
The Four Times

The Four Times

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★½
Edit this entry  
07
Orlando

Orlando

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry