RSS feed for Jeremy

Jeremy has logged 111 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Things

Things

1989
×
Edit this entry  
10
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
02
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
29
Things

Things

1989
×
Edit this entry  
28
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★½
Edit this entry  
25
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Edit this entry  
24
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★
Edit this entry  
22
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Edit this entry  
14
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cool as Ice

Cool as Ice

1991
×
★½
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Epic of Everest

The Epic of Everest

1924
×
★★★
Edit this entry  
02
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Edit this entry  
31
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★
Edit this entry  
31
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Muppets from Space

Muppets from Space

1999
×
★★½
Edit this entry  
22
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
Edit this entry  
19
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
Extraction

Extraction

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
13
The Four Times

The Four Times

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★½
Edit this entry  
07
Orlando

Orlando

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
02
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Falls

The Falls

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
Titanic: The Legend Goes On...

Titanic: The Legend Goes On...

2000
×
½
Edit this entry  
27
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Edit this entry  
18
Network

Network

1976
×
★★★½
Edit this entry  
18
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★
Edit this entry