Cameron has logged 126 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bright

Bright

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chasing Shadows

Chasing Shadows

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
An Inconvenient Truth

An Inconvenient Truth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Akira

Akira

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry