Sort by

Cameron has logged 36 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Holes

Holes

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Street Gang: How We Got to Sesame Street

Street Gang: How We Got to Sesame Street

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppets' Wizard of Oz

The Muppets' Wizard of Oz

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry