• Eternity and a Day

    Eternity and a Day

    ★★★★

    This would’ve terrified my grandparents

  • Malignant

    Malignant

    ★★★

    James Wan doing a little bit of trolling

  • The Deer Hunter

    The Deer Hunter

    ★★★

    First hour has some really great world building but past that point it’s just a mess of conflicting war messages and jumbled drama and romance, it’s a movie you show your dad

  • Amores Perros

    Amores Perros

    ★★★★½

    You feel the dirt and grime of this movie from literally the opening to closing shot. A look at the lowest points of life in 3 levels of class and how they are handled and what we try to do and make of it. Too many dog deaths to count, too much dog blood. Even in all 3 stories’ resolution’s I’m still sad, even though are 3 main characters did have a moment of growth, their lives are still completely fucked.…

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★

    It has all the right pieces for a top notch character study. I mean for 1941 Orson Welles’ ambition was through the roof. I was surprised at how many editing choices still to this day were quite interesting and timelessly stylized. As for Charles Kane being the person to center this whole film around? I think he’s interesting enough, I think the ambiguity of the Rosebud thing made him more intriguing than his story turned out to be but there…

  • Her

    Her

    ★★★★★

    Joaquin Phoenix and Scarlette Johansson harmonizing over a ukulele is why I love romance movies, they immerse me in a place where I have hope that I can be as happy as these people are in my future, even with the sadness that is weaving in and out of the film and comes in heavy at the end, the happiness that you see in Theo’s eyes talking to Samantha is something that moved me like nothing else I’ve ever seen

  • The Apartment

    The Apartment

    ★★★★★

    : )

  • Ponyo

    Ponyo

    ★★★½

    On 2nd watch, Ponyo is pretty much the best you can get making a movie strictly for kids, unfortunately the ceiling for that isn’t very high

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★½

    Kubrick’s got this special thing with him where he takes different periods and pushes them to a higher artistry than most directors can when tackling that specific time without doing anything visually all to outside the world he’s created, because the parts of life he chooses to amplify are always the ones most people choose to gloss over or are too scared to approach, and when taking on a 3 hour period drama epic, it just makes everything that much better. Flawless

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★

    Paul Schrader my beloved


    *saw in 35mm

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★

    Yup, next time I see a music box I’m just gonna rip open the top of it

  • Autumn Sonata

    Autumn Sonata

    ★★★★½

    Ingmar Bergman reminds me that saying style>substance is dumb