• Don't Worry Darling

  • Purple Hearts

    ½

  • Thor: Love and Thunder

    ★★★

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★

  • The Weekend Away

    ★½

  • The Batman

    ★★★★

  • Death on the Nile

    ★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★★

  • Eternals

    ★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★

  • Dune

    ★★★½

  • King Richard

    ★★★½

  • Belfast

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Loki

    ★★★½

  • Friends: The Reunion

    ★★★★★

  • F9

    ½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★½

  • CODA

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • Mank

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★

  • The Kissing Booth 2

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★½

  • 365 Days

    ½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Zola

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Queen & Slim

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Secret Obsession

    ½

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • When They See Us

    ★★★★★

  • Murder Mystery

    ★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★

  • Yesterday

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Someone Great

    ★★

  • After

    ½

  • Shazam!

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★

  • Good Boys

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★½