Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Intermission

Intermission

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brother 2

Brother 2

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brother

Brother

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
Funny People

Funny People

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Conversations with Friends

Conversations with Friends

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Rounders

Rounders

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Airheads

Airheads

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night Clerk

The Night Clerk

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Farewell to Ozark

A Farewell to Ozark

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Christine

Christine

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry