Sort by

sydney has logged 376 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Killing Zoe

Killing Zoe

1993
×
★★½
Edit this entry  
29
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Curse of the Puppet Master

Curse of the Puppet Master

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Black Death

Black Death

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Mummy's Curse

The Mummy's Curse

1944
×
★★½
Edit this entry  
19
Somebody Up There Likes Me

Somebody Up There Likes Me

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Towrope

The Towrope

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Betty Boop for President

Betty Boop for President

1932
×
Edit this entry  
16
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★
Edit this entry  
15
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★½
Edit this entry  
15
Hercules

Hercules

1997
×
★★½
Edit this entry  
14
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dance of the Vampires

Dance of the Vampires

1967
×
★★½
Edit this entry  
12
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★
Edit this entry  
11
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Homefront

Homefront

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Targets

Targets

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rampart

Rampart

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Louis C.K.: Chewed Up

Louis C.K.: Chewed Up

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry