Sort by

sydney has logged 42 entries for films during August 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
After the Ball

After the Ball

1897
×
Edit this entry  
29
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
Edit this entry  
29
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Edit this entry  
29
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Life Without Principle

Life Without Principle

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★
Edit this entry  
26
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tom Waits: A Day in Vienna

Tom Waits: A Day in Vienna

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Nina Conti: Her Master's Voice

Nina Conti: Her Master's Voice

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Final Conflict

The Final Conflict

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
The Dunwich Horror

The Dunwich Horror

1970
×
★★
Edit this entry  
16
Salvador

Salvador

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sharknado

Sharknado

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
F/X

F/X

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★
Edit this entry  
09
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Election

Election

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Piranha

Piranha

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lockout

Lockout

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry