Sort by

sydney has logged 558 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lockout

Lockout

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shocker

Shocker

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evilspeak

Evilspeak

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hollywood Vice Squad

Hollywood Vice Squad

1986
×
Edit this entry  
26
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
Read prior review Edit this entry  
26
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
Edit this entry  
22
The Dorm That Dripped Blood

The Dorm That Dripped Blood

1982
×
Edit this entry  
21
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
Edit this entry  
19
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
Edit this entry  
19
Me Without You

Me Without You

2001
×
Edit this entry  
19
Miss You Already

Miss You Already

2015
×
Edit this entry  
18
The Hollow

The Hollow

2015
×
Edit this entry  
14
Eye of the Devil

Eye of the Devil

1966
×
Edit this entry  
14
The Truth About Emanuel

The Truth About Emanuel

2013
×
Edit this entry  
11
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
Edit this entry  
11
Cracks

Cracks

2009
×
Edit this entry  
11
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
Edit this entry  
11
The Red Hood

The Red Hood

2009
×
Edit this entry  
10
Krull

Krull

1983
×
Edit this entry  
10
Mean Guns

Mean Guns

1997
×
Edit this entry  
10
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
Edit this entry  
10
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alien from L.A.

Alien from L.A.

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dangerously Close

Dangerously Close

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hideous Kinky

Hideous Kinky

1998
×
Edit this entry  
08
Phantasm: Ravager

Phantasm: Ravager

2016
×
Edit this entry  
08
Shopping

Shopping

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kickboxer: Vengeance

Kickboxer: Vengeance

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
Edit this entry  
05
The Fits

The Fits

2015
×
Edit this entry  
04
Angel Terminators

Angel Terminators

1992
×
Edit this entry  
04
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
Edit this entry  
04
Black Field

Black Field

2009
×
Edit this entry  
03
Deceit

Deceit

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
My Science Project

My Science Project

1985
×
Read the review Edit this entry  
02
Xtro

Xtro

1982
×
Edit this entry  
02
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
When We Lived in Miami

When We Lived in Miami

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
Edit this entry  
30
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
Edit this entry  
29
Hardwired

Hardwired

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
Edit this entry