Sort by

sydney has logged 45 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
Edit this entry  
30
Little Witch Academia: The Enchanted Parade

Little Witch Academia: The Enchanted Parade

2015
×
Edit this entry  
30
Little Witch Academia

Little Witch Academia

2013
×
Edit this entry  
30
Radio Rebel

Radio Rebel

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zardoz

Zardoz

1974
×
Edit this entry  
29
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
Edit this entry  
27
Hong Kong 97

Hong Kong 97

1994
×
Read the review Edit this entry  
27
Detroit 9000

Detroit 9000

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Vagrant

The Vagrant

1992
×
Edit this entry  
25
The Sisterhood of Night

The Sisterhood of Night

2014
×
Edit this entry  
25
The Notorious Bettie Page

The Notorious Bettie Page

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
Edit this entry  
21
Princess from the Moon

Princess from the Moon

1987
×
Edit this entry  
20
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
Edit this entry  
18
The Night Flier

The Night Flier

1997
×
Edit this entry  
18
Dead Ringer

Dead Ringer

1964
×
Edit this entry  
17
Powers of Ten

Powers of Ten

1977
×
Edit this entry  
17
Glimpse of the Garden

Glimpse of the Garden

1957
×
Edit this entry  
17
Go! Go! Go!

Go! Go! Go!

1964
×
Edit this entry  
17
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
17
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
16
Skate Witches

Skate Witches

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Equinox

Equinox

1970
×
Edit this entry  
16
Lemon

Lemon

1969
×
Edit this entry  
16
Wavelength

Wavelength

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Last Shift

Last Shift

2014
×
Edit this entry  
13
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Heads for Sale

Heads for Sale

1970
×
Edit this entry  
12
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
Edit this entry  
10
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Forest

The Forest

1982
×
Edit this entry  
06
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
Edit this entry  
06
Out of Control

Out of Control

1998
×
Edit this entry  
05
Sudden Manhattan

Sudden Manhattan

1996
×
Edit this entry  
05
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
Edit this entry  
04
Gone to Earth

Gone to Earth

1950
×
Edit this entry  
04
A Woman's Face

A Woman's Face

1941
×
Edit this entry  
02
The Mermaid

The Mermaid

1904
×
Edit this entry  
02
Alien Arsenal

Alien Arsenal

1999
×
Edit this entry  
01
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry