Sort by

sydney has logged 75 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Outer Space

Outer Space

1999
×
Edit this entry  
31
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bunnicula, the Vampire Rabbit

Bunnicula, the Vampire Rabbit

1982
×
Edit this entry  
31
The Oblong Box

The Oblong Box

1969
×
Edit this entry  
30
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
Edit this entry  
29
Christine

Christine

1983
×
Edit this entry  
29
The Secret of Seagull Island

The Secret of Seagull Island

1985
×
Edit this entry  
29
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
Edit this entry  
28
Necronomicon

Necronomicon

1993
×
Edit this entry  
28
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
Read prior review Edit this entry  
28
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
Read prior review Edit this entry  
28
Incident at Raven's Gate

Incident at Raven's Gate

1988
×
Edit this entry  
27
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Edit this entry  
26
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
Edit this entry  
26
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
Edit this entry  
25
The Eternal

The Eternal

1998
×
Edit this entry  
25
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Footprints

Footprints

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Mr. X

The Amazing Mr. X

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night Visions

Night Visions

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Final Destination

Final Destination

2000
×
Edit this entry  
21
Darr @ the Mall

Darr @ the Mall

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Meridian

Meridian

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
Edit this entry  
19
Don't Deliver Us from Evil

Don't Deliver Us from Evil

1971
×
Edit this entry  
18
The Devil-Doll

The Devil-Doll

1936
×
Edit this entry  
17
Taste of Fear

Taste of Fear

1961
×
Edit this entry  
17
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Satan's School for Girls

Satan's School for Girls

1973
×
Edit this entry  
16
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Visions

Visions

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mirror Mirror

Mirror Mirror

1990
×
Edit this entry  
12
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
Edit this entry  
12
The Witching

The Witching

1993
×
Edit this entry  
12
The Haunting of Sarah Hardy

The Haunting of Sarah Hardy

1989
×
Edit this entry  
12
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ticks

Ticks

1993
×
Edit this entry  
11
The Last Slumber Party

The Last Slumber Party

1987
×
Edit this entry  
10
#Horror

#Horror

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hands of the Ripper

Hands of the Ripper

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry