Sort by

sydney has logged 501 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kissi Se Na Kehna

Kissi Se Na Kehna

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sabrina Goes to Rome

Sabrina Goes to Rome

1998
×
Read the review Edit this entry  
29
Not a Jealous Bone

Not a Jealous Bone

1987
×
Read the review Edit this entry  
29
Wild Palms

Wild Palms

1993
×
Read the review Edit this entry  
27
Doppelganger

Doppelganger

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raavan

Raavan

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dedh Ishqiya

Dedh Ishqiya

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rang Birangi

Rang Birangi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bluebeard

Bluebeard

1936
×
Edit this entry  
23
Koode

Koode

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Max Cloud

Max Cloud

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
Edit this entry  
19
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A light in the forest

A light in the forest

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vada Chennai

Vada Chennai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Oh My Kadavule

Oh My Kadavule

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prem Rog

Prem Rog

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Max Havoc: Curse Of The Dragon

Max Havoc: Curse Of The Dragon

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chhoti Si Baat

Chhoti Si Baat

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Children

The Children

2008
×
Edit this entry  
13
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Edit this entry  
12
The Gingerdead Man

The Gingerdead Man

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Aloha

Aloha

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Sparsh

Sparsh

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
09
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Seethakathi

Seethakathi

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Legend of Billie Jean

The Legend of Billie Jean

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raavanan

Raavanan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Maryada Ramanna

Maryada Ramanna

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mayakkam Enna

Mayakkam Enna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sundarapandian

Sundarapandian

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vanmam

Vanmam

2014
×
★½
Read the review Edit this entry