• Island of Lost Souls

    ★★★★

  • Betty Boop for President

  • Trouble in Paradise

  • The Old Dark House

    ★★★½

  • The Most Dangerous Game

    ★★★½

  • White Zombie

  • Merrily We Go to Hell

  • Vampyr

  • Scarface

    ★★★★

  • Murders in the Rue Morgue

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★★

  • Shanghai Express

    ★★★★

  • The Mummy

  • Frankenstein

    ★★★★

  • M

  • The Public Enemy

  • The World in a Wine-Glass

  • Dracula

    ★★★★

  • City Lights

  • Morocco

  • Tomatos Another Day

  • A Cottage on Dartmoor

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

  • The Cocoanuts

  • Man with a Movie Camera

  • Steamboat Bill, Jr.

  • The Cat and the Canary

  • The Unknown

    ★★★★

  • The Kid Brother

  • Metropolis

  • The General

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★

  • Seven Chances

  • Sherlock, Jr.

  • Our Hospitality

  • Safety Last!

    ★★★★★

  • The Man from Beyond

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

  • The Rink

  • The Floorwalker

  • Suspense.

  • Falling Leaves

  • Fantasmagorie

  • The Golden Beetle

  • Madame's Cravings

  • The Mermaid

  • A Trip to the Moon

  • Uncle Josh at the Moving Picture Show

  • Joan of Arc

  • Oil Gush Fire in Bibiheybat

  • After the Ball

  • The Cabbage-Patch Fairy

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Poor Pierrot

  • Roundhay Garden Scene

  • Accordion Player

  • Sallie Gardner at a Gallop

  • Elliott Smith Live at the Steamboat

  • Wallace & Gromit: Three Amazing Adventures