Sort by

sal has logged 429 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
To Die For

To Die For

1995
×
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
23
Songbird

Songbird

2020
×
Edit this entry  
22
The Holiday

The Holiday

2006
×
Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
22
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read prior review Edit this entry  
21
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Edit this entry  
20
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
Edit this entry  
20
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Edit this entry  
19
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
Edit this entry  
18
Funny Games

Funny Games

1997
×
Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
Edit this entry  
17
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
Edit this entry  
17
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
Edit this entry  
15
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
Edit this entry  
12
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
09
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
Edit this entry  
08
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
Edit this entry  
08
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
Edit this entry  
07
Failure

Failure

2013
×
Edit this entry  
06
Black Bear

Black Bear

2020
×
Edit this entry  
06
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
Edit this entry  
05
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
Read prior review Edit this entry  
05
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
Edit this entry  
04
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
Edit this entry  
03
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★½
Edit this entry