Cameron has logged 245 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Heaven's Gate: The Cult of Cults

Heaven's Gate: The Cult of Cults

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
Read the review Edit this entry  
19
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Supernova

Supernova

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Chair

The Chair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eastern Condors

Eastern Condors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Respect

Respect

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry