Sort by

Canera Bread has logged 24 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Gods Must Be Crazy

The Gods Must Be Crazy

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Handemonium

Handemonium

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
You, Me and Dupree

You, Me and Dupree

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Desperado

Desperado

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry