Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★
Edit this entry  
30
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★
Edit this entry  
29
Hasta la Victoria Siempre

Hasta la Victoria Siempre

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
79 Springs

79 Springs

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★½
Edit this entry  
22
Social Genocide

Social Genocide

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Julia Misbehaves

Julia Misbehaves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Secret Ceremony

Secret Ceremony

1968
×
★★½
Edit this entry  
11
Identikit

Identikit

1974
×
Edit this entry  
10
The Revolution Will Not Be Televised

The Revolution Will Not Be Televised

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sound of Freedom

Sound of Freedom

2023
×
½
Edit this entry  
06
Caiga quien caiga

Caiga quien caiga

2018
×
★★
Edit this entry  
21
The V.I.P.s

The V.I.P.s

1963
×
★★½
Edit this entry  
20
Electrical Gaza

Electrical Gaza

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Introduction to the End of an Argument

Introduction to the End of an Argument

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Elephant Walk

Elephant Walk

1954
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eureka

Eureka

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Las AAA son las tres armas: Carta abierta de Rodolfo Walsh a la junta militar

Las AAA son las tres armas: Carta abierta de Rodolfo Walsh a la junta militar

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

1949
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ivanhoe

Ivanhoe

1952
×
★★★½
Edit this entry  
05
Following the tracks of Che

Following the tracks of Che

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Quiller Memorandum

The Quiller Memorandum

1966
×
★★½
Edit this entry  
27
Lassie Come Home

Lassie Come Home

1943
×
★★★
Edit this entry  
24
The James Dean Story

The James Dean Story

1957
×
★★★
Edit this entry  
10
Giant

Giant

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Wild Stallion

Wild Stallion

1952
×
★★★½
Edit this entry  
04
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★½
Edit this entry  
03
Bend of the River

Bend of the River

1952
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Incredible Journey

The Incredible Journey

1963
×
★★½
Edit this entry  
30
Old Yeller

Old Yeller

1957
×
★★★★
Edit this entry  
20
Barabbas

Barabbas

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★
Edit this entry  
17
Man from Del Rio

Man from Del Rio

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Heller in Pink Tights

Heller in Pink Tights

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Rosewood

Rosewood

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
At Close Range

At Close Range

1986
×
★★
Edit this entry  
12
Stranger on Horseback

Stranger on Horseback

1955
×
★★★★
Edit this entry  
09
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Way West

The Way West

1967
×
★★★
Edit this entry  
04
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Geronimo: An American Legend

Geronimo: An American Legend

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Westbound

Westbound

1959
×
★★★
Edit this entry  
26
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★½
Edit this entry  
25
Till

Till

2022
×
★★½
Edit this entry  
22
Buchanan Rides Alone

Buchanan Rides Alone

1958
×
★★★★
Edit this entry  
22
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★½
Edit this entry  
19
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★½
Edit this entry  
19
Central Park

Central Park

1989
×
★★★★
Edit this entry