Sort by

Eliecer has logged 42 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★
Edit this entry  
27
3 Women

3 Women

1977
×
★★½
Edit this entry  
26
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ambushed

Ambushed

2013
×
★★
Edit this entry  
23
Nashville

Nashville

1975
×
★★
Edit this entry  
23
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Man of Tai Chi

Man of Tai Chi

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Thursday Till Sunday

Thursday Till Sunday

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★½
Edit this entry  
18
City of Contrasts

City of Contrasts

1969
×
★★★★
Edit this entry  
18
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Edit this entry  
17
Puncture Wounds

Puncture Wounds

2014
×
★½
Edit this entry  
16
Payday

Payday

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Exit Wounds

Exit Wounds

2001
×
★½
Edit this entry  
15
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
History Lessons

History Lessons

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Othon

Othon

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Sicily!

Sicily!

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
These Encounters of Theirs

These Encounters of Theirs

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Il viandante

Il viandante

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
L'arrotino

L'arrotino

2001
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sicily!

Sicily!

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A Visit to the Louvre

A Visit to the Louvre

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Cézanne - Dialogue avec Joachim Gasquet (Les éditions Bernheim-Jeune)

Cézanne - Dialogue avec Joachim Gasquet (Les éditions Bernheim-Jeune)

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Return of the Prodigal Son/Humiliated

The Return of the Prodigal Son/Humiliated

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Workers, Peasants

Workers, Peasants

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
From Today Until Tomorrow

From Today Until Tomorrow

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lothringen!

Lothringen!

1994
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Sin

Black Sin

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Death of Empedocles

The Death of Empedocles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★
Edit this entry  
03
Bernie

Bernie

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★½
Edit this entry