Eliecer has logged 399 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Edit this entry  
30
Platform

Platform

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Mao by Mao

Mao by Mao

1977
×
★★½
Edit this entry  
29
Film

Film

1965
×
★★★★
Edit this entry  
29
Taxi

Taxi

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Gore Vidal: The United States of Amnesia

Gore Vidal: The United States of Amnesia

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Le Remords

Le Remords

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Wannabe

The Wannabe

2015
×
★½
Edit this entry  
27
The Lobster

The Lobster

2015
×
Edit this entry  
26
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Story of Judas

Story of Judas

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hedge Theater

The Hedge Theater

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
Edit this entry  
25
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★
Edit this entry  
24
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Afrique 50

Afrique 50

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Creed

Creed

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Story of Judas

Story of Judas

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★
Edit this entry  
20
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★½
Edit this entry  
19
Moonfleet

Moonfleet

1955
×
★★★★
Edit this entry  
18
Message of Greetings: Prix suisse / My Thanks / Dead or Alive

Message of Greetings: Prix suisse / My Thanks / Dead or Alive

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Slowdive: Souvlaki

Slowdive: Souvlaki

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Grass Labyrinth

Grass Labyrinth

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Message of Greetings: Prix suisse / My Thanks / Dead or Alive

Message of Greetings: Prix suisse / My Thanks / Dead or Alive

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Trial

The Trial

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
79 Springs

79 Springs

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
½
Edit this entry  
06
Forever Amber

Forever Amber

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Whatever Works

Whatever Works

2009
×
★½
Edit this entry  
27
By the Dike Sluice

By the Dike Sluice

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
Enthusiasm

Enthusiasm

1930
×
★★★★
Edit this entry  
27
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Hedge Theater

The Hedge Theater

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Sepio

Sepio

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Traces of Smoke

Traces of Smoke

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sepio

Sepio

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★
Edit this entry  
20
The Ground

The Ground

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hedge Theater

The Hedge Theater

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry