Sort by

Eliecer has logged 50 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Daïnah la Métisse

Daïnah la Métisse

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Daïnah la Métisse

Daïnah la Métisse

1932
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Duchess of Langeais

The Duchess of Langeais

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
North of Hudson Bay

North of Hudson Bay

1923
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hell Bent

Hell Bent

1918
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fast Film

Fast Film

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Yards

The Yards

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Macbeth

Macbeth

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Cleopatra

Cleopatra

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★
Edit this entry  
21
The World Moves On

The World Moves On

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lost Patrol

The Lost Patrol

1934
×
★★★
Edit this entry  
20
Arrowsmith

Arrowsmith

1931
×
★★★½
Edit this entry  
19
Flesh

Flesh

1932
×
★★½
Edit this entry  
19
Air Mail

Air Mail

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★½
Edit this entry  
16
Men Without Women

Men Without Women

1930
×
★★★½
Edit this entry  
15
Salute

Salute

1929
×
★★½
Edit this entry  
14
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★½
Edit this entry  
13
The Black Watch

The Black Watch

1929
×
★★★
Edit this entry  
12
In Memoriam Manuel Quezon

In Memoriam Manuel Quezon

1944
×
★★½
Edit this entry  
12
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
★★★
Edit this entry  
12
Riley the Cop

Riley the Cop

1928
×
★★★
Edit this entry  
11
The Duchess of Langeais

The Duchess of Langeais

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Diary of an Old Man

The Diary of an Old Man

2015
×
★½
Edit this entry  
09
Diablo

Diablo

2015
×
Edit this entry  
09
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
Rome '78

Rome '78

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Tobacco Road

Tobacco Road

1941
×
★★
Edit this entry  
06
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★
Edit this entry  
06
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★½
Edit this entry  
05
Hannibal

Hannibal

1959
×
★★★
Edit this entry  
04
Communists

Communists

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Forget Me Not

Forget Me Not

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
L'Aquarium et la Nation

L'Aquarium et la Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hedge Theater

The Hedge Theater

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
From the Notebook of...

From the Notebook of...

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry