Sort by

Eliecer has logged 48 entries for films during February 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Pig Iron

Pig Iron

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Bank

The Bank

1915
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Francisca

Francisca

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Past and Present

Past and Present

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Man with the Suitcase

The Man with the Suitcase

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Edit this entry  
25
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★½
Edit this entry  
24
The Artist

The Artist

2011
×
Edit this entry  
23
Francisca

Francisca

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Francisca

Francisca

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Wild River

Wild River

1960
×
★★★★
Edit this entry  
21
Come and Go

Come and Go

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hedge Theater

The Hedge Theater

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Drums Along the Mohawk

Drums Along the Mohawk

1939
×
★★★★
Edit this entry  
19
Submarine Patrol

Submarine Patrol

1938
×
★★★
Edit this entry  
18
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Italian

The Italian

1915
×
★★★½
Edit this entry  
16
Man's Genesis

Man's Genesis

1912
×
★★★
Edit this entry  
16
Enoch Arden: Part II

Enoch Arden: Part II

1911
×
★★★½
Edit this entry  
16
Enoch Arden: Part I

Enoch Arden: Part I

1911
×
★★★½
Edit this entry  
16
What the Daisy Said

What the Daisy Said

1910
×
★★★½
Edit this entry  
15
Four Men and a Prayer

Four Men and a Prayer

1938
×
★★½
Edit this entry  
14
The Hurricane

The Hurricane

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wee Willie Winkie

Wee Willie Winkie

1937
×
★★★★
Edit this entry  
13
This Is Korea!

This Is Korea!

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chesty: A Tribute to a Legend

Chesty: A Tribute to a Legend

1976
×
★★★½
Edit this entry  
12
Flashing Spikes

Flashing Spikes

1962
×
★★½
Edit this entry  
11
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★½
Edit this entry  
10
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Edit this entry  
09
Saïda Makes Off with the Manneken Pis

Saïda Makes Off with the Manneken Pis

1913
×
★★½
Edit this entry  
08
The Growler Story

The Growler Story

1957
×
★★★½
Edit this entry  
08
Torpedo Squadron

Torpedo Squadron

1942
×
Edit this entry  
07
The Plough and the Stars

The Plough and the Stars

1936
×
★★½
Edit this entry  
06
Mary of Scotland

Mary of Scotland

1936
×
★★★
Edit this entry  
06
The Gardener of Eden

The Gardener of Eden

1981
×
★½
Edit this entry  
06
Windowmobile

Windowmobile

1977
×
★½
Edit this entry  
06
The Water Circle

The Water Circle

1975
×
Edit this entry  
05
The Prisoner of Shark Island

The Prisoner of Shark Island

1936
×
★★★½
Edit this entry  
04
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Edit this entry  
03
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Madness of Dr. Tube

The Madness of Dr. Tube

1915
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Mills in Joy and Sorrow

The Mills in Joy and Sorrow

1912
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mrs. Pussy Loves Animals

Mrs. Pussy Loves Animals

1911
×
★★
Edit this entry  
02
La Chasse à la girafe en Ouganda

La Chasse à la girafe en Ouganda

1910
×
★★
Edit this entry  
02
Hunting the Panther

Hunting the Panther

1909
×
★★★
Edit this entry  
01
The Mill

The Mill

1909
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Informer

The Informer

1935
×
★★★★
Edit this entry