Sort by

Eliecer has logged 295 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zama

Zama

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Numéro deux

Numéro deux

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Think About Wood, Think About Metal

Think About Wood, Think About Metal

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Primary

Primary

1960
×
★★★
Edit this entry  
28
Amanda

Amanda

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Forest of Bliss

Forest of Bliss

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Siddheshwari

Siddheshwari

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★
Edit this entry  
26
Uski Roti

Uski Roti

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Looking at Forest of Bliss

Looking at Forest of Bliss

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Forest of Bliss

Forest of Bliss

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
23
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Edit this entry  
21
Galician Caress (of Clay)

Galician Caress (of Clay)

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Alyonka

Alyonka

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Syntagma

Syntagma

1983
×
★★★★
Edit this entry  
20
Galician Caress (of Clay)

Galician Caress (of Clay)

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Dove's Lost Necklace

The Dove's Lost Necklace

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
19
...Remote..... Remote....

...Remote..... Remote....

1973
×
★★★
Edit this entry  
19
Syntagma

Syntagma

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Touch Cinema

Touch Cinema

1968
×
★★½
Edit this entry  
18
Facing a Family

Facing a Family

1971
×
★★½
Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
By the Bluest of Seas

By the Bluest of Seas

1936
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★
Edit this entry  
16
Alyonka

Alyonka

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
16
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Dying King: The Shah of Iran

A Dying King: The Shah of Iran

2017
×
★½
Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Algerian War!

The Algerian War!

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Origins of the 21st Century

Origins of the 21st Century

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Still Life

Still Life

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Nothing Ventured

Nothing Ventured

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sepio

Sepio

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Abraham Lincoln

Abraham Lincoln

1930
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Dream Street

Dream Street

1921
×
★★★★
Edit this entry  
18
2 x 50 Years of French Cinema

2 x 50 Years of French Cinema

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Sixth Part of the World

A Sixth Part of the World

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Abraham Lincoln

Abraham Lincoln

1930
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Country Doctor

The Country Doctor

1909
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Devil Thumbs a Ride

The Devil Thumbs a Ride

1947
×
★★★½
Edit this entry  
03
Daïnah la Métisse

Daïnah la Métisse

1932
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★★★
Edit this entry  
30
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★
Edit this entry