Sort by

Eliecer has logged 43 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Inextinguishable Fire

The Inextinguishable Fire

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The War Game

The War Game

1966
×
★★★★
Edit this entry  
29
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Kino-pravda no. 21

Kino-pravda no. 21

1925
×
★★★★
Edit this entry  
27
Three Songs About Lenin

Three Songs About Lenin

1934
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Algerian War!

The Algerian War!

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dislocation Blues

Dislocation Blues

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No No Sleep

No No Sleep

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Journey to the West

Journey to the West

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Walker

Walker

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★½
Edit this entry  
21
Madame Butterfly

Madame Butterfly

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Face

Face

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
I Don't Want to Sleep Alone

I Don't Want to Sleep Alone

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Skywalk Is Gone

The Skywalk Is Gone

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Conversation with God

A Conversation with God

2001
×
★★★
Edit this entry  
15
La Madre

La Madre

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Fatal Assistance

Fatal Assistance

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
Repeated Absences

Repeated Absences

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Hommage à Jean-Marie Straub

Hommage à Jean-Marie Straub

2018
×
Edit this entry  
11
Malina

Malina

1991
×
★★★
Edit this entry  
10
Tribulation 99: Alien Anomalies Under America

Tribulation 99: Alien Anomalies Under America

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★
Edit this entry  
08
Delicacies of Molten Horror Synapse

Delicacies of Molten Horror Synapse

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
Geronimo: An American Legend

Geronimo: An American Legend

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Siddheshwari

Siddheshwari

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sure Fire

Sure Fire

1990
×
★★★
Edit this entry  
05
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★
Edit this entry  
04
Scotch Hop

Scotch Hop

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
Edit this entry  
03
All the Vermeers in New York

All the Vermeers in New York

1990
×
★★★½
Edit this entry  
02
It Happened on July 20th

It Happened on July 20th

1955
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Last Act

The Last Act

1955
×
★★★★
Edit this entry  
02
Introduction to Arnold Schoenberg’s Accompaniment to a Cinematic Scene

Introduction to Arnold Schoenberg’s Accompaniment to a Cinematic Scene

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Pinochet Case

The Pinochet Case

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
79 Springs

79 Springs

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry