Sort by

Eliecer has logged 99 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★½
Edit this entry  
06
The Rain People

The Rain People

1969
×
★★★½
Edit this entry  
04
Me, Myself & Irene

Me, Myself & Irene

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★
Edit this entry  
03
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
02
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Chanson de gestes

Chanson de gestes

1966
×
★★½
Edit this entry  
25
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★
Edit this entry  
22
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Walk with Johnny Guitar

A Walk with Johnny Guitar

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★
Edit this entry  
12
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Edit this entry  
09
They Kill Me If I Don't Work and If I Work They Kill Me

They Kill Me If I Don't Work and If I Work They Kill Me

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Las AAA son las tres armas: Carta abierta de Rodolfo Walsh a la junta militar

Las AAA son las tres armas: Carta abierta de Rodolfo Walsh a la junta militar

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Edit this entry  
03
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Workers Leaving the Factory

Workers Leaving the Factory

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Edit this entry  
01
My Son John

My Son John

1952
×
★★★½
Edit this entry  
31
Aftermath

Aftermath

1960
×
★★★
Edit this entry  
30
Flying Over Brooklyn

Flying Over Brooklyn

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★½
Edit this entry  
25
Claudia Jones: A Woman Of Our Times

Claudia Jones: A Woman Of Our Times

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Edit this entry  
22
The Steel Trap

The Steel Trap

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★
Edit this entry  
20
True Romance

True Romance

1993
×
★★½
Edit this entry  
19
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★½
Edit this entry  
17
Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
15
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★½
Edit this entry  
14
They Do Not Exist

They Do Not Exist

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Road to Palestine

The Road to Palestine

1985
×
★★★½
Edit this entry  
14
Interplanetary Revolution

Interplanetary Revolution

1924
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Hour of Liberation Has Arrived

The Hour of Liberation Has Arrived

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Persistir es vencer

Persistir es vencer

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Hedge Theater

The Hedge Theater

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry