Eliecer has written 21 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Jean Eustache's Wasted Breath

    Jean Eustache's Wasted Breath

    ★★★★½

    "[Referring to photographs]
    In 1959, just after his electrician's diploma...
    [...] This one is in 1975 in America...
    [...] Jean in a tuxedo... very odd...
    [...] This one is much older, from the 'Cahiers' period.
    I'll keep this one, because it's more...
    when Jean wasn't so worn...
    I prefer to remember people when they were well, not later."

  • 1900

    1900

    ★★★★½

    There is to be no compromise with Fascism, it must be fought and ridiculed at every congregation and at every point of origin. And for that 1900 is something of a glitch in the grand film epic apparatus. A detournement, if you will, of the European auteur prestige film for which most critics reserve praise the more didactic (usually leftist) politics are subverted for the sake of the filmmaker's personal vision. There is an underlying moral message despite all the…

  • Dog Day Afternoon

    Dog Day Afternoon

    ★★★★½

    The Fredric Jameson essay on Dog Day Afternoon is a good reading. But one has to wonder whether Dog Day Afternoon's faux-hybrid documentary representations have in their time encouraged 1970s versions of the 1950s nostalgia film; wonder whether Jameson's tracing of the politics of those representations, adequate when the eve of capitalism had not revealed itself as our eclipse, have in their turn led to imitations (or corruptions, rather) by critics who reaffirm and champion the garbage politics and aesthetics of contemporary Hollywood productions. Under a darkened sky, the most impoverished of politicizations is enough.

  • Vive L'Amour

    Vive L'Amour

    ★★★★½

    Reevaluated. Is this the quintessential representation of Generation X disaffection and alienation brought to fiction film? That was Generation X, the last generation to exist before capitalist realism took off (from the 1980s and onwards). And so here is Taipei in the 1990s: a capitalist global hub with its symbols of Budweiser, 7-Eleven, Coca-Cola, etc. And then there are three characters who live among the abandoned aspirations which were the metropolis: a young woman who sells real estate, a young man who peddles clothes on sidewalks, and another who sells commercial ossuaries. Vive L’Amour indeed, but rarely has love been found in this city.

  • Mexico: The Frozen Revolution

    Mexico: The Frozen Revolution

    ★★★★½

    A perfect dictatorship drawing its power from a frozen revolution!

  • Videograms of a Revolution

    Videograms of a Revolution

    ★★★★½

    The revolution will not be televised, it will be home recorded.

  • Handsworth Songs

    Handsworth Songs

    ★★★★½

    “The fear wouldn’t go away. And she began to feel that these thoughts would die before her. Die trying to be heard. She didn’t understand them, but she feared the savage state of death more than ignorance. So she opened the doors, and slowly the words came alive and began to speak to her, saying: These are for those to whom history has not been friendly, for those who have known the cruelties of political becoming, those who demand in…

  • Earth Light

    Earth Light

    ★★★★½

    Together with Wall Engravings and Repeated Absences, Le clair de terre forms a triumvirate of cinema as memory that is as fragmented as the photographs in the films. Photographs that serve as points of thematic departure and return: as memorabilia that motivates the protagonists' (in)actions to reach for a past and as narrative nodes of involuntary memory. In all three films, Guy Gilles’ editing is representative of the gaps of cinema which are the gaps of time. And like our…

  • Between Two Wars

    Between Two Wars

    ★★★★½

    The poverty of a film's production.

    i.imgur.com/Jyn3y1E.png

    A film is like a battleground. But not exactly in the manner of Samuel Fuller’s romantic aphorism in Pierrot Le Fou. Film history is in reality the history of film distribution, just like the modern history of war is the history of its distribution and economics. A camera and the film industry, a rifle and the munitions industry, are analogous in that order. The abundance of munitions and the lack of it; the…

  • The Death of Louis XIV

    The Death of Louis XIV

    ★★★★½

    "Gentlemen, we'll do better next time."

    According to Bazin, Louis XIV was content to survive in his portrait by Le Brun. The same portrait that hangs in the background as he dies in this allegory.

    Comparisons with Rossellini's The Taking of Power by Louis XIV are inevitable. That film ended with Louis uttering the words that neither the sun nor death can be gazed upon fixedly. Louis became the sun. But in Ecclesiastes it is written, "I have seen something…

  • Ember

    Ember

    ★★★★½

    In a way, Ember is Zeki's most experimental film because its settings are a consequence rather than a sequence.

  • Running on Empty

    Running on Empty

    ★★★★½

    In Running on Empty, it is possible to perceive (if you want to) the appearance of the plight of DREAMers in America with the character of Danny. Sure, it is an allegory within an allegory, and even a facile one, but like undocumented immigrants, the Pope family are never certain of their center in life. And you have to have a center in life. The need for roots.