Eliecer has written 20 reviews for films rated ★★★★ .

  • The Chess Players

    The Chess Players

    ★★★★

    Fucking limeys, man...

  • The Other Life
  • Workers Leaving the Job Site

    Workers Leaving the Job Site

    ★★★★

    It happens every day and afterwards you might find a little time to go to the movies.

  • Nothing Ventured

    Nothing Ventured

    ★★★★

    Nothing ventured, nothing gained, or how capital turns labor and creativity into a detail. Nothing Ventured is a companion to Still life (1997), one of the premier films about alienation, in which Harun Farocki says:

    “When you look at objects, the people who produce them remain unimaginable. The spectator who understands this becomes unimaginable to himself. This is the departure for a new image of man."

  • Ghost Dance

    Ghost Dance

    ★★★★

    ̶C̶i̶n̶e̶p̶h̶i̶l̶e̶ Hauntologist

  • Heat

    Heat

    ★★★★

    "It's a free country, brother."

    Yeah, but it depends on how many steaks you have in the freezer.

  • The Days When I Don’t Exist

    The Days When I Don’t Exist

    ★★★★

    "Give me back what escapes me, what can't find a place in my semi-existence. The newspapers say almost nothing about it. They don't know... they talk about yesterday for people who have already lived it."

    "Ten years on it’s always the article on the back of the newspaper cutting that’s of interest, but half a column is missing." - Harun Farocki

  • Hasta la Victoria Siempre

    Hasta la Victoria Siempre

    ★★★★

    Came to say
    Let’s all pray
    Hooray, Hooray

    Oh Che

    He's wearing a red star
    Smoking his cigar
    And when he died
    The whole world lied
    They said he was a saint
    But I know that he ain’t

    Oh Che
    Oh Che
    Oh Che
    Oh Che
    Oh Che
    Oh Che
    Oh Che
    Oh Che

    He just wanted to make the world a better place for you and me to live

    Oh Che
    Oh Che
    Oh Che

    Oh Lord, you gotta help me now to find my way
    Oh Che

    - Suicide & Spacemen 3

  • The Janitor

    The Janitor

    ★★★★

    In pace with the vanguard with We Can't Go Home Again (1973), The Janitor is Nicholas Ray's metaphorical and bitter self representation in short film form. The figureheads of Cahiers and worshipers of the cult of the artist are the ones going down on Ray in the short. Ray, the marginalized filmmaker of the 70s and deposed figure of the classic period. Ray, the janitor.

  • Chameleon Street

    Chameleon Street

    ★★★★

    So it turns out that mumblecore is reactionary cinema. Alex Ross Perry in particular ought to be paying royalties and damages to Wendell B. Harris Jr.

  • D'Annunzio's Cave

    D'Annunzio's Cave

    ★★★★

    Spectral dissonance.

    "In technological modernity, we can track an ongoing sense of being haunted—by language, images, commodities, bodies. And yet it’s increasingly easy to feel, especially if one has a seat at the table, untroubled, fleshed, streamlined—all crispness, fluency, and versatility. However, it’s also very easy to feel—this especially if one does not have a seat at the table—like a zombie or an animal (I would say “ghost” but ghosts sometimes speak)." - Robert Fernandez

  • The Hurricane

    The Hurricane

    ★★★★

    “Long ago, I heard him say that if he had wings, he would fly home.”

    But then the hurricane came and destroyed a homage to Murnau and imitations of Sternberg’s subordination of the story. Still, what amounts to be the complete film is wonderful, if not a missed chance for a masterpiece.