Jeankad has logged 67 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★
Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Vietnam War

The Vietnam War

2017
×
Edit this entry  
29
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★
Edit this entry  
28
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Edit this entry  
28
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Frank

Frank

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
Edit this entry  
23
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★½
Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
½
Edit this entry  
23
The Driver

The Driver

1978
×
★★★
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
½
Edit this entry  
22
Army of One

Army of One

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Edit this entry  
19
Brightburn

Brightburn

2019
×
★½
Edit this entry  
18
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Edit this entry  
17
War Machine

War Machine

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
½
Edit this entry  
17
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Visit

The Visit

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Revenge of the Green Dragons

Revenge of the Green Dragons

2014
×
Edit this entry  
15
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
½
Edit this entry  
15
The Captive

The Captive

2014
×
★½
Edit this entry  
15
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Edit this entry  
15
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Outrage

Outrage

2010
×
★★½
Edit this entry  
12
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
Teddy Show - Was labersch Du...?!

Teddy Show - Was labersch Du...?!

2015
×
Edit this entry  
11
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Edit this entry