Sort by

ky has logged 185 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Sing

Sing

2016
×
★★
Edit this entry  
22
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Girl Asleep

Girl Asleep

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★½
Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The God of Cookery

The God of Cookery

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
Trolls

Trolls

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★½
Edit this entry  
23
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Edit this entry  
23
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hermia & Helena

Hermia & Helena

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
13th

13th

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I'm Hungry, I'm Cold

I'm Hungry, I'm Cold

1984
×
Edit this entry  
10
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
12
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Sleepwalk with Me

Sleepwalk with Me

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Glitter

Glitter

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
Edit this entry  
27
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★
Edit this entry