gabriel has logged 194 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tjúba Tén / The Wet Season

Tjúba Tén / The Wet Season

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Grim

Grim

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Breakaway

Breakaway

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unofficial Reality

Unofficial Reality

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Medea

Medea

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nine Inch Nails: Broken

Nine Inch Nails: Broken

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★★
Edit this entry  
16
Remedial Reading Comprehension

Remedial Reading Comprehension

1970
×
★★½
Edit this entry  
16
Spacy

Spacy

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blow Job

Blow Job

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Computer Hearts

Computer Hearts

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Death Wish II

Death Wish II

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry