Cappie has logged 625 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Ida

Ida

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blues in the Night

Blues in the Night

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Return to Sleepaway Camp

Return to Sleepaway Camp

2008
×
Edit this entry  
27
'71

'71

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Traffic

Traffic

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Christmas Holiday

Christmas Holiday

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Detention

Detention

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Pathology

Pathology

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Crank

Crank

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gamer

Gamer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sleepaway Camp IV: The Survivor

Sleepaway Camp IV: The Survivor

1992
×
Read the review Edit this entry  
22
Stir Crazy

Stir Crazy

1980
×
★★★
Edit this entry  
22
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Planes: Fire & Rescue

Planes: Fire & Rescue

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
21
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Silver Streak

Silver Streak

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★½
Edit this entry  
18
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Fell

Fell

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sex Drive

Sex Drive

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Conflict

Conflict

1945
×
★★★
Edit this entry  
10
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★½
Edit this entry  
09
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
At the Devil's Door

At the Devil's Door

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry