Cappie has logged 74 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Senna

Senna

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Best Man Down

Best Man Down

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cabin Fever: Patient Zero

Cabin Fever: Patient Zero

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★
Edit this entry  
29
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
These Final Hours

These Final Hours

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★
Edit this entry  
28
Promised Land

Promised Land

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lifeguard

The Lifeguard

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Smashed

Smashed

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
★★
Edit this entry  
26
Outland

Outland

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
New Tale of Zatoichi

New Tale of Zatoichi

1963
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Signal

The Signal

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulberry Street

Mulberry Street

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rigor Mortis

Rigor Mortis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Collector

The Collector

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Rampage

Rampage

2009
×
Read the review Edit this entry  
21
Kiss of the Damned

Kiss of the Damned

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★★
Edit this entry  
20
The Boys from Brazil

The Boys from Brazil

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★½
Edit this entry  
19
Squirm

Squirm

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Juan of the Dead

Juan of the Dead

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bloody Birthday

Bloody Birthday

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Aftermath

Aftermath

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Storm Warning

Storm Warning

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry