Cappie has logged 39 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Shanghai Gesture

The Shanghai Gesture

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Letter

The Letter

1940
×
★★★½
Edit this entry  
28
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
True Grit

True Grit

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Harsh Times

Harsh Times

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Scribbler

The Scribbler

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Street Kings

Street Kings

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Phil Spector

Phil Spector

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★
Edit this entry  
15
Housebound

Housebound

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
They Drive by Night

They Drive by Night

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Separation

A Separation

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Step Up All In

Step Up All In

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mockingbird

Mockingbird

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Hercules

Hercules

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Edit this entry  
02
Tammy

Tammy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Whitey: United States of America v. James J. Bulger

Whitey: United States of America v. James J. Bulger

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry