Sort by

Captain_H0wdy has logged 169 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Geostorm

Geostorm

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The 13th Warrior

The 13th Warrior

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★½
Edit this entry  
13
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Hesher

Hesher

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Void

The Void

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ænigma

Ænigma

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Forgotten Battle

The Forgotten Battle

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
The Great Yokai War

The Great Yokai War

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daimajin

Daimajin

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Glory

Glory

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tolkien

Tolkien

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gamera vs. Gyaos

Gamera vs. Gyaos

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Serial Killer's Guide to Life

A Serial Killer's Guide to Life

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Video Nasties: Draconian Days

Video Nasties: Draconian Days

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape

Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
300

300

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mausoleum

Mausoleum

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry