RSS feed for Luke
  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Grudge

    ★★

  • A Christmas Carol

    ★★★★

  • Rattlesnake

    ★★

  • Eli

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • Fractured

    ★★★

  • In the Tall Grass

    ★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Jacob's Ladder

  • Annabelle Comes Home

  • The Influence

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Deadcon

  • Deadwood: The Movie

    ★★★★

  • Murder Mystery

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Come to Daddy

    ★★★★

  • The Dirt

    ★★★

  • The Curse of La Llorona

  • Us

    ★★★★

  • Girl on the Third Floor

    ★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★★

  • Wounds

    ★★★

  • The Amazing Johnathan Documentary

    ★★★★

  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★★★

  • Polaroid

  • Vice

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Bird Box

    ★★

  • Ladies in Black

    ★★★

  • After the Screaming Stops

    ★★★★

  • Malevolent

    ★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • Head Count

    ★★★

  • Apostle

    ★★★

  • The Perfection

    ★★★

  • Hold the Dark

    ★★★★

  • The Wind

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • The Nun

    ½

  • The Sisters Brothers

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • The Old Man & the Gun

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Acute Misfortune

    ★★★★½

  • Our House

  • Nightmare Cinema

    ★★

  • Cam

  • Await Further Instructions

    ★★

  • Calibre

    ★★★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Ouija House

  • Family Blood

    ★★

  • Always Amazing

    ★★★

  • The Outsider

    ★★★

  • The Strangers: Prey at Night

    ★★

  • Game Night

    ★★★★

  • Carolee, Barbara and Gunvor

    ★★