RSS feed for Luke

Luke has logged 323 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
True Story

True Story

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Forest

The Forest

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dyatlov Pass Incident

The Dyatlov Pass Incident

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nun

The Nun

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Man Metal

One Man Metal

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hellraiser: Judgment

Hellraiser: Judgment

2018
×
½
Read prior review Edit this entry  
04
Hellraiser: Revelations

Hellraiser: Revelations

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hellraiser: Hellworld

Hellraiser: Hellworld

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Hellraiser: Deader

Hellraiser: Deader

2005
×
Read the review Edit this entry  
02
Hellraiser: Hellseeker

Hellraiser: Hellseeker

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Hellraiser: Inferno

Hellraiser: Inferno

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
Read the review Edit this entry