theodora has logged 91 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
21
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Sissi: The Fateful Years of an Empress

Sissi: The Fateful Years of an Empress

1957
×
★★
Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Edit this entry  
14
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Sissi: The Young Empress

Sissi: The Young Empress

1956
×
★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Sissi

Sissi

1955
×
★★★
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
03
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1992
×
★★
Edit this entry  
12
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
365 Days

365 Days

2020
×
½
Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Edit this entry  
08
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Edit this entry  
13
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Edit this entry  
11
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★
Edit this entry  
10
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★
Edit this entry  
09
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★
Edit this entry  
02
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Summertime

Summertime

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Greed

Greed

2019
×
Edit this entry  
11
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Belle

Belle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mansfield Park

Mansfield Park

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Brideshead Revisited

Brideshead Revisited

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★
Edit this entry  
27
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Northanger Abbey

Northanger Abbey

2007
×
★★★★
Edit this entry