RSS feed for Martyn

Martyn has watched 36 films released in the 1980s.

  • Last Exit to Brooklyn

    ★★★½

  • Uncle Buck

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★½

  • The Seventh Continent

    ★★★★

  • Pet Sematary

    ★★★

  • The 'Burbs

    ★★★★

  • Hellbound: Hellraiser II

    ★★★

  • They Live

    ★★★½

  • Poltergeist III

    ★½

  • Willow

    ★★★½

  • A Short Film About Killing

    ★★★★★

  • Jane B. by Agnès V.

    ★★★½

  • A Short Film About Love

    ★★★★½

  • Good Morning, Vietnam

    ★★★★

  • Hellraiser

    ★★★½

  • The Lost Boys

    ★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★★

  • Blind Chance

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Poltergeist II: The Other Side

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★½

  • No End

    ★★★½

  • The Goonies

    ★★★

  • Manhattan Love Suicides

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • Repentance

    ★★★★½

  • Children of the Corn

    ★★½

  • Confidentially Yours

    ★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Emerald Cities

    ★★★

  • Angst

    ★★★

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Documenteur

    ★★★½

  • Fruits of Passion

    ★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½