RSS feed for Martyn
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Kingyo

Kingyo

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Repentant

The Repentant

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Persecution

Persecution

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
South Is Nothing

South Is Nothing

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Daughters of Fire

The Daughters of Fire

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Ilo Ilo

Ilo Ilo

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Whale Valley

Whale Valley

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All of a Sudden

All of a Sudden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eastern Plays

Eastern Plays

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Domains

Domains

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Body

Body

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
VHS Massacre: Cult Films and the Decline of Physical Media

VHS Massacre: Cult Films and the Decline of Physical Media

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hormigas

Hormigas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Red Phallus

The Red Phallus

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Miracle of the Sargasso Sea

The Miracle of the Sargasso Sea

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Children of the Dead

The Children of the Dead

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Buoyancy

Buoyancy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Swallows of Kabul

The Swallows of Kabul

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Plagiarists

The Plagiarists

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Film Study

Film Study

1926
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Further Beyond

Further Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Too Late to Die Young

Too Late to Die Young

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fish Child

The Fish Child

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Berlin Troika

Berlin Troika

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bare Necessity

The Bare Necessity

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Confidentially Yours

Confidentially Yours

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tales of Ginza

Tales of Ginza

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Giants

The Giants

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In Bloom

In Bloom

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Suzaki Paradise: Red Light

Suzaki Paradise: Red Light

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Les Misérables

Les Misérables

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Deadlock

Deadlock

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Deep Crimson

Deep Crimson

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
24 City

24 City

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sweet Rush

Sweet Rush

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Brothers

Little Brothers

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charade

Charade

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Amityville: The Awakening

Amityville: The Awakening

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry