RSS feed for Don

Don has logged 200 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
That's Entertainment!

That's Entertainment!

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
You Ain't Seen Nothin' Yet

You Ain't Seen Nothin' Yet

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
American Mary

American Mary

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Jingle Bell Rocks!

Jingle Bell Rocks!

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Putty Tat Trouble

Putty Tat Trouble

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gift Wrapped

Gift Wrapped

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Carré Blanc

Carré Blanc

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
The Minister

The Minister

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★
Edit this entry  
04
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
Wetlands

Wetlands

2011
×
★★
Edit this entry  
27
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Vic+Flo Saw a Bear

Vic+Flo Saw a Bear

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Zanjeer

Zanjeer

1973
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Letter

The Letter

1940
×
★★★½
Edit this entry  
16
Stereo

Stereo

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Camera

Camera

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
From the Drain

From the Drain

1967
×
★★
Edit this entry  
16
Transfer

Transfer

1966
×
★½
Edit this entry  
11
Disco Godfather

Disco Godfather

1979
×
★★
Edit this entry  
09
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Edit this entry  
03
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★★
Edit this entry  
29
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bastards

Bastards

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Chicken with Plums

Chicken with Plums

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Mickey One

Mickey One

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★½
Edit this entry  
17
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Edit this entry  
08
Watermark

Watermark

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★½
Edit this entry