Sort by

Cara has logged 55 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House

The House

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Death

Black Death

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider

Spider

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Blueprint for Murder

A Blueprint for Murder

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bat

The Bat

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Son

My Son

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 3

Scream 3

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Magicians

Magicians

2007
×
Read the review Edit this entry  
16
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Worth

Worth

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Promise

The Promise

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Brick

Brick

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry