caraelizabeth has logged 42 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
21
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Widows

Widows

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★
Edit this entry  
01
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
City Lights

City Lights

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry