2009

Thomas Coates Thomas Coates’s year in review

Thomas’s highest rated films

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Kingdom of Heaven

    ★★★★½

  • It Came from Beneath the Sea

    ★★★★½

  • Ghost Town

    ★★★★½

  • House of Wax

    ★★★★½

  • Eagle Eye

    ★★★★

  • It Came from Outer Space

    ★★★★

  • The Captain's Paradise

    ★★★★

  • Dark City

    ★★★★

  • Changeling

    ★★★★

  • The Wild One

    ★★★★

  • Star Trek

    ★★★★

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★★

  • Taken

    ★★★★

  • Brainstorm

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 71 Films watched
  • 5.9 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

100 Million BC

Feb 12

Most Watched

Inglourious Basterds

twice

2012

twice

Last Film

Inglourious Basterds

Dec 15

Genres, Countries & Languages

Drama
35 films
Thriller
30 films
Action
21 films
Crime
17 films
Sci Fi
16 films
Comedy
14 films
Mystery
12 films
Adventure
9 films
Romance
8 films
War
6 films
USA
64 films
UK
16 films
Germany
12 films
Canada
6 films
Australia
5 films
France
3 films
Spain
1 film
Morocco
1 film
Italy
1 film
English
71 films
Italian
10 films
Spanish
9 films
French
9 films
Russian
7 films
German
7 films
Latin
4 films
Arabic
3 films
Chinese
3 films
Hungarian
2 films

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

100 Million BC
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Captain's Paradise
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2009

  • Inglourious Basterds
  • Inglourious Basterds
  • 2012
  • 2012
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • A Man Apart
  • The Wrestler
  • Ricochet
  • Alien Trespass
  • True Romance
  • Flash of Genius
  • Last Holiday
  • Australia
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • House of Wax
  • The Wizard of Oz
  • Scandal Sheet
  • Brainstorm
  • The Man Who Sued God
  • And Starring Pancho Villa as Himself
  • Ghost Town
  • The Friends of Eddie Coyle
  • Taken
  • Valkyrie
  • The Day the Earth Stood Still
  • Equilibrium
  • Lost in La Mancha
  • Star Trek
  • Cloak and Dagger
  • Hobson's Choice
  • Run, Fatboy, Run
  • Punisher: War Zone
  • The Day the Earth Stood Still
  • The Wild One
  • State of Play
  • Below
  • Breakheart Pass
  • The Godfather
  • Donnie Darko
  • As Young as You Feel
  • Leatherheads
  • Changeling
  • Zack and Miri Make a Porno
  • The Collector
  • Born to Kill
  • You Kill Me
  • Righteous Kill
  • The Thing
  • Dark City
  • Miracle at St. Anna
  • Watchmen
  • It Came from Outer Space
  • It Came from Beneath the Sea
  • Scotland, Pa.
  • A Cry in the Dark
  • The Captain's Paradise
  • Transporter 3
  • The Ruins
  • The First Deadly Sin
  • Owning Mahowny
  • The Hindenburg
  • Eagle Eye
  • Kingdom of Heaven
  • Pineapple Express
  • Greenfingers
  • Body of Lies
  • Appaloosa
  • Lakeview Terrace
  • The International
  • Death Race
  • 100 Million BC

Highly rated films Thomas missed

  • Mary and Max
  • Up
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Secret in Their Eyes
  • The White Ribbon
  • About Elly
  • Castaway on the Moon
  • A Prophet

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more